Otwarty Dzień Pola Poznańskiej Hodowli Roślin, podczas którego można było zobaczyć bogatą kolekcję odmian, pokazy maszyn oraz zdobyć praktyczną wiedzę!

14 czerwca odbył się Otwarty Dzień Pola Poznańskiej Hodowli Roślin na poletkach pokazowych w Nagradowicach. Goście, mogli zobaczyć m.in. pełną gamę odmian oferowanych przez polską spółkę hodowlaną, w tym po raz pierwszy 8 nowych odmian zbóż i roślin strączkowych. Program tegorocznej edycji został wzbogacony także o prelekcję prof. Tomasza Piechoty z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nt. zastosowania roślin strączkowych w międzyplonach ekoschematach oraz pokazy siewnika Aurock firmy Kuhn.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęto od prezentacji odmian, które zostały zarejestrowane na początku roku. Tym razem była to rekordowa liczba 8 nowych odmian, wśród których znalazły się aż 4 pszenice ozime (Essa, Iskra, Ostoja i Persona) oraz jęczmień jary Masimo, groch ogólnoużytkowy Jowisz, łubin wąskolistny Pogo i pierwsza w ofercie PHR odmiana łubinu białego Kulig.

Danuta Hądzlik, Prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin oraz przedstawiciele zespołu Marketingu i Sprzedaży PHR.

– Z ogromną przyjemnością zaprezentowaliśmy na naszych polach nowe odmiany zbóż i roślin strączkowych, które zostały wpisane na listę COBORU w 2023 roku. Aż 8 nowych odmian to duży sukces i efekt skutecznego działania całego zespołu Poznańskiej Hodowli Roślin. Prace prowadzone w ramach wieloletnich programów hodowlanych zaowocowały m.in. tym, że możemy jeszcze bardziej wzbogacić naszą ofertę i zaproponować 4 nowe odmiany pszenicy ozimej oraz pierwszą odmianę łubinu białego – powiedziała Danuta Hądzlik, Prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin.

Poletka pokazowe w Nagradowicach z lotu ptaka.

Podczas Otwartego Dnia Pola odbyła się prelekcja prof. dr hab. Tomasza Piechoty z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zaproszony ekspert omówił rolę roślin strączkowych w mieszankach poplonowych i ekoschematach. Bazując na przeprowadzonych doświadczeniach i pracach badawczych, profesor przedstawił szereg argumentów udowadniających przydatność strączkowych w zmianowaniu. Praktyczne omówienie tematu przez naszego gościa, spotkał się z dużym entuzjazmem. Goście, po prelekcji mieli możliwość skonsultowania i przedyskutowania informacji nt. poprawy ekonomiki upraw także podczas rozmów kuluarowych.

Prelekcja prof. dr hab. Tomasza Piechoty, UP Poznań.

Partnerem Głównym Otwartego Dnia Pola PHR, była firma Kuhn, która wzbudziła duże zainteresowanie swoimi maszynami rolniczymi. Goście  zobaczyli w akcji m.in. siewnik rzędowy AUROCK 6000 RC, o szerokości roboczej 6 m, wyposażony w dwa aparaty wysiewające. Była to też doskonała okazja, aby podpytać przedstawicieli firmy o najnowsze trendy i rozwiązania stosowane we współczesnej technice rolniczej.

Partner główny Otwartego Dnia Pola PHR - firma KUHN. Pokaz maszyn firmy Kuhn.

Dzięki spotkaniu w Nagradowicach, można było zobaczyć na jednym polu pokazowym wszystkie odmiany z kolekcji Poznańskiej Hodowli Roślin oraz wziąć udział w dyskusji z hodowcami i agronomami. Hodowcy poszczególnych gatunków prezentowali liczne pszenice ozime, żyta ozime, jęczmienie jare oraz pełną ofertę bobowatych, na czele z grochami i łubinami, a agronomowie udzielali porad agrotechnicznych i podpowiadali zainteresowanym sprawdzone rozwiązania w zakresie siewu, zabiegów i ochrony roślin.

Kalkulator ilości wysiewu

Wynik:

0 kg/ha

Ilość wysiewu jest wyliczana wg wzoru :

(MTZ/MTN x obsada) / siła kiełkowania = ilość wysiewu w kg/ha

Obsada - liczba roślin na jednostce powierzchni (szt./m2)

MTZ - Masa Tysiąca Ziaren (g)

MTN - Masa Tysiąca Nasion (g)

Siła kiełkowania - określona dla nasion kwalifikowanych MINIMUM (dla pszenżyta 80%).