Owies

PHR - hodowla nasion producentZboża jareOwies

Owies nasiona

To gatunek uprawiany głównie na paszę oraz na cele konsumpcyjne. Owies spełnia funkcję fitosanitarną i z powodzeniem może być uprawiana na glebach o odczynie kwaśnym i obojętnym. Owies jary Arab ma małe wymagania glebowe i duże wymagania wodne. Może być uprawiany na wszystkich rodzajach gleb, za wyjątkiem kompleksu żytniego bardzo słabego. Ważnym elementem w uprawie owsa jest mangan.

Charakterystyka nasion owsa

Dobrej jakości nasiona owsa dają obfite plony. Dokładny skład chemiczny różni się w zależności od gatunku. W suchej masie znajduje się ok. 85% ziarniaka. Zboże to wyróżnia przede wszystkim wysoka zawartość włókna surowego (10,3%) oraz białka (13,3%). Ze względu na obecność w owsie aminokwasów egzogennych mówi się również o nim jako o produkcie o dużej wartości biologicznej. Wysoka zawartość tłuszczów i lipidów sprawia jednak, że owies narażony jest na szybsze psucie się (w tym głównie odmiany nagie).

Wybór odmian owsa

Aby wybrać odpowiednią odmianę owsa, należy kierować się wieloma czynnikami, w tym rejonem Polski, w którym będzie uprawiany, kwasowością gleby, warunkami atmosferycznymi oraz przeznaczeniem. Zgodnie ze stanem na rok 2020 największy wybór nasion mają rolnicy z województwa śląskiego (aż 11 odmian) oraz podlaskiego (9 odmian).

W Poznańskiej Hodowli Roslin, w Stacji Hodowli Roślin w Wiatrowie prowadzona jest hodowla zachowawcza nasion owsa.

Uprawa owsa

Decydując się na uprawę owsa, warto dokładnie rozplanować wysiew oraz pielęgnację, w tym nawożenie, użycie regulatorów wzrostu czy też ewentualnych fungicydów (chociaż uważa się, że jest to zboże odporne na grzyby). Kierując się wyborem stanowiska, najważniejszą kwestią powinna być dostępność wody. Owies źle znosi suszę. Nie zaleca się hodowli na glebach lekkich i piaskowych. Ponieważ owies należy do roślin dnia długiego, powinien być siany jak najwcześniej przy niskich wiosennych temperaturach. Im wcześniej, tym większa szansa na lepszej jakości plony. Warto pamiętać również o tym, że nasiona nie tolerują gęstego wysiewu. Zaleca się optymalną wielkość 400-500 roślin/m2. Istotna jest również kwestia nawożenia. Owies ma dobrze rozbudowany system korzeniowy, przez który pobiera cenne składniki odżywcze. Szacuje się, że na 1 tonę ziarna należy zapewnić 13 kg fosforu, 20-26 kg azotu, 5 kg magnezu, 32 kg potasu, 4 kg siarki i 10 kg wapnia.

Owies Arab z Poznańskiej Hodowli Roślin

W 2004 roku wpisano w Krajowy Rejestr odmianę nasion owsa o nazwie Arab. Wyróżnia się ona żółtymi ziarnami o przeciętnej odporności na wylęganie. Plonuje dosyć dobrze i jest odporna na wiele schorzeń zbóż, w tym helminosporiozę, rdzę źdźbłową, a także septoriozę. Co ważne, wykazuje się dużą tolerancją w stosunku do gleb kwaśnych. Odmiana jara ma wysoki poziom plonowania – do 8t/ha. Gęstość nasion owsa jest stosunkowo duża i wynosi w granicach 50-56%. Uprawa może odbywać się na terenie całego kraju, z wyjątkiem terenów górzystych.

Owies jary – najzdrowsze zboże w Polsce

Gatunek, jakim jest owies jary nie bez powodu nazywany, jest najzdrowszym zbożem. Początkowo ta roślina uznawana była za chwast, dopiero z czasem odkryto jej cenne właściwości i zaczęto wykorzystywać w postaci płatków owsianych i otrębów. Ma ono dość niewielkie wymagania glebowe, toleruje nawet kwaśne jej pH. Dzięki temu, że jej system korzeniowy jest dość szeroko rozwinięty, to może z łatwością pobierać cenne składniki odżywcze z gleby. Owies jary wyróżnia się wieloma właściwościami zdrowotnymi. Jest bogaty w minerały, w tym przede wszystkim krzem, żelazo, cynk, magnez, fosfor, mangan, miedź i wapń. W jego składzie znajduje się także 7 z 10 aminokwasów opisywanych jako niezbędne w diecie człowieka. Błonnik zawarty w tym zbożu obniża cholesterol we krwi i zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. Wśród wszystkich zbóż, owies jary ma najmniej węglowodanów.

Dane kontaktowe

Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o.

ul. Kasztanowa 5, 63-004 Tulce

 

Sąd Rejonowy w Poznaniu

Nowe Miasto i Wilda

IX Wydział Gospodarczy

KRS: 0000039691 NIP: 786-10-00-583

Kapitał zakładowy: 16.153.000,00 PLN

 

Sprzedaż i marketing:

tel. 61 872 79 64

e-mail: phr@phr.pl

 

Formularz kontaktowy